Ima ih blizu četiri hiljade i stalno dolaze novi.
Otkad su se pojavili na pametnim telefonima prije desetak godina, emoji su nam dali nove mogućnosti komuniciranja online. Porijeklo vuku od emotikona s početka ’80-tih godina prošlog stoljeća, kada smo koristili znakove poput ovog kako bismo sugovornicima online stavili do znanja da su nas nasmijali.
U međuvremenu su se transformirali u ogroman broj sličica dostupnih za uređaje s operativnim sustavima Android, iOS, MacOS i Windows. Ukupno ih je 3.633.
S vremenom je značenje pojedinih emojija postalo subjektivno, ovisno o širem kontekstu poruke i kulturalnim trendovima. Značenje emotikona poput nasmijanog lica ili srca prilično je jasno i univerzalno razumljivo. Ali, isto se ne može reći za, primjerice, štiklu, glavu rakuna ili hamburger.
U lakšem snalaženju može vam pomoći Emojipedia, online enciklopedija za emojije koja ih sortira u osam kategorija. U svakoj kategoriji možete naći poseban popis emojija, svaki s kratkim opisom i objašnjenjem njegovog značenja.
Uz to ćete saznati kad je službeno prihvaćen i kako ga sve nazivaju, objašnjava CNet. Također možete pogledati pregled razlika u izgledu, ovisno o tome kojoj su platformi namijenjeni.
Emoji imaju i svoj standard. Zove se Unicode i obvezan je za svaki novi emoji. No, bilo ko može predložiti ideju za novi emoji. Zadnja runda novih emojija stigla je s nadogradnjom 15.4 za Appleov iOS u septembru 2021. godine, kad ih je dodano 37.
Prema Emojipediji, ovo su trenutno najpopularniji emojiji:
crveno srce
lobanja
iskrice
vatra
nasmiješeno lice nasmiješenih očiju
lice sa suzama radosnicama
kvačica
Emojipedia svake godine 17. jula dodjeljuje nagradu World Emoji Awards za najpopularnije i najiščekivanije emojije odobrene tokom prethodne godine. O pobjednicima odlučuju glasovi pristigli putem Twittera.
Tokom prošle godine također su korisnike pitali koji bi emoji najbolje opisao 2021. Pobjednica je bila šprica (), iako je mikrob (
) bio prilično blizu.