Godinama se tvorcima FIFA igara prigovara kako su utakmice u igri namještene. Često se spominje i “2-0 bug”, u kojem nakon vodstva od dva gola razlike igra promijeni pravila kako biste izgubili utakmicu. Od 30 hiljada gamera, koliko je glasovalo u anketi, njih čak 73 posto smatra kako je igra skriptirana, odnosno namještena.
FutEconomist, poznata ličnost u FIFA zajednici, na svom Twitteru postavio je anketu za svojih 95 hiljada pratitelja s jednostavnim pitanjem: “Vjerujete li da su rezultati u FIFA 19 mečevima uzrokovani skrivenim mehanikama u igri, poznatijim kao “scripting” i “momentum”?”. Svoj odgovor je dalo više od 30 hiljada igrača, a velika većina smatra kako je to istina.
Do you believe the results of FIFA 19 games are influenced by hidden mechanics commonly referred to as “scripting” or “momentum” ?
— Jamey Cane (@FUT_Economist) March 25, 2019
Igrači tako smatraju da u određenim situacijama tokom mečeva FIFA na neki način promijeni pravila, zbog čega igrač izgubi ili ne uspije pobijediti u utakmici. Neke od takvih situacija je i ona kada igrač u jednom napadu s istim napadačem četiri puta pogađa stative i na kraju ne uspijeva postići pogodak. Jedan igrač zbog navodnih skrivenih mehanika u igri nije uspio realizirati nekoliko sjajnih prilika u istom napadu pri rezultatu 1-1, da bi nakon toga izgubio meč. Ponekad se zaista čini kao da su se više sile urotile protiv igrača, ili sama igra.
🎮😂 "Went on to lose 2-1 after this."
Already done with the new FIFA…#FIFA19
(👽/u/AlcoholicSocks) pic.twitter.com/yfbv4U9vGr
— The Sportsman (@TheSportsman) September 25, 2018
Kao najčešći primjeri za te skrivene mehanike kojima igra radi protiv igrača najčešće se objašnjavaju situacije u kojima se braniči neobjašnjivo sudaraju, padaju, propuštaju loptu i ne mogu je stići, odnosno nemogućnost realizacije izglednih šansi u napadu. Iako sve to je pomalo sumnjivo, iz Electronic Artsa više su puta demantirali da takvo šta postoji u njihovim igrama i tvrde da su te situacije prenesene iz stvarnog nogometa.